Bus ve tmě

19. říjen 2015 | 15.17 |

Námět na tento článek mne napadnul při noční směně v autobusu, kde jsem působila jako sčítací komisař. Když jsme zrovna nejeli na trase a bylo plno času na spánek, řidič zhasnul osvětlení autobusu a bylo to hned jiné. Něčím zvláštní, něčím romantické, útulné. Párkrát, jelikož na lince nejezdilo moc lidí, jsme v tomto zhasnutém stavu i projížděli zastávky. V tu chvíli vidíte tu okolní krajinu úplně jinak, splynete v krajinou a nepřipadá vám už tak daleko. A když jsme s řidičem stály dlouho na konečné, ukazoval mi zážitky, ze svých vandrů do přírody s kamarády a bylo to příjemné. V tu chvíli, jsem si říkala, že by nebylo tak špatné, kdyby noční autobusy, u spojů, kde je málo cestujících, měli zabudovanou, uprostřed autobusu, nějakou televizi, obrazovku. Mohla by sloužit k promítání filmů, vtipných scének z televize, či vysílat zajímavostí o Jihočeském kraji příp. o Českých Budějovicích. Myslím, že by to případné cestující velmi lákalo nastoupit do takovýchto autobusů a cítili by se v nich více doma. Samo sebou by k tomu musel být dobře vytopený autobus a příjemná obsluha autobusu. Což v případě autobusáků, není problém. Řidiči z dopravního podniku v Českých Budějovicích, které jsem měla šanci poznat, jsou totiž pohodáři se smyslem pro humor, oplývající samými záživnými historkami z komediálních příhod. Tak proč to nezkusit? J

A ptáte se, na co by Vám to bylo v dnešním uspěchané době? Řeknu Vám příklad, vezměte si, že zrovna jedete unavení z práce či nakupování a přijdete do autobusu, kde je tma.  Můžete si tam v klidu schrupnout, nebo se dozvědět nejnovější novinky o Vašem okolí, pousmát se nad komediálními scénkami nebo jen tak relaxovat u puštěného filmu, relaxační hudby. 

Mimo jiné, i malé děti v kočárcích by si vklidu spinkali, zatímco by se maminy dívaly na film. Opilci by nebyli tak hluční a cizinci tak rozlišitelní mezi ostatními. A pro případné babičky, které by se nechtěli dívat na film, by existoval program relaxační hudba, či kuchařka - která by jim byla vysílána do sluchátek, aniž by rušila hlas promítaného filmu. No nezní to báječně? 

Takto vybavené autobusy by jezdili ve večerních hodinách a v noci. Věřím, že by to přineslo ovoce i unaveným řidičům, kteří jsou unavení, usínají za volantem. A takhle, kdyby slyšely nějaký film, či zpravodajství o novinkách v okolí, jistě by zbystřili a byli by čilejší. Taktéž by jim to zvedlo náladu, a kdyby přeci jenom o přestávce chtěli spát, měli by tady tu možnost ještě s bonusovým poslechem relaxační hudby. A to tady ani nemluvím o možnosti navázání nových kontaktů s přísedícími. :) Prostě dokonalý autobus. Jen občerstvení si musíte bohužel přinést svoje :D..teda jestli budete mít chuť,náladu, nebyla by to nutnost. 

Teď si asi říkáte: "No jo, ale co když v autobuse bude nějaký kapsář, to se celou tu cestu budu muset strachovat, jestli mi někdo neukrade mé osobní doklady"?. Máte pravdu a je dobře, že i na tuto stránku myslíte, ale i to by bylo opatřené. A to následovně: Kdykoliv by se někdo ze sedících či stojících zvedl z místa (pokud by to nebylo na zastávce), speciální čidlo by to zaznamenalo a včas dalo vědět dopředu řidiči a ihned by se rozsvítili postranní lampičky, které by případného pachatele objevili. Vím, zní to hodně pokrokově, ale když se zamyslíte nad tou druhou příjemnou stránkou věci, je tato část zanedbatelná.

Pro dnešek je to vše, snad se Vám mé nové téma líbilo a ráda tu na něj uvidím Vaše reakce, názory.

Mějte se hezky Vaše Sovička J

PS: Ještě pro vyjasnění: Vím, že existuje projekt Kavárna ve tmě, že si možná můj nápad budete spojovat s tímto, ale popravdě v tom žádná spojitost není. Můj nápad je originální a s nevidomými nemá nic společného. Děkuji za pochopení.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Bus ve tmě denča 19. 10. 2015 - 20:37
RE(2x): Bus ve tmě sovahedvika 20. 10. 2015 - 07:15
RE(3x): Bus ve tmě denča 21. 10. 2015 - 21:08