Vliv závislostí na svět, člověka

4. březen 2014 | 16.49 |

 Zdravím Vás přátelé a moji milí čtenáři :-). Dnes jsem se rozhodla, vám poukázat a rozebrat názory, důvody, důsledky a i pozitivní stránky různých závislostí. Přeci jenom je třeba hledat i na negetivních zážitcích, vždy něco pozitivního.

Myslím si, že závislost jako taková, at je na čemkoli, je ovlinitelná vaši vůlí. Její vznik je zapříčiněn poznáním, vidíme něco u ostatních, chceme také vědět, jak se cítí, jak jim to chutná, jaký z toho mají požitek. Ale už na takových počátcích, ještě před samotným skutkem, nevidíme jeho důsledek, tedy spíš nechceme vidět. Když se nakonec podvolíme svým tužbám a vlivu ostatních dostane se nám tíženého adrenalinu, pocitu štěstí, možná i pocitu, že někam patříme. A zde je důvod, proč to většinu lidí zláká a pak časem, se toho pocitu nechtějí zbavit, jelikož se bojí, že by stratili to vše, čeho si doposud tak užívali a bylo to možná to jedíné, co je činilo šťastným a drželo je při životě. Postupem času se z této zkušenosti stala každodenní, či týdenní zálěžitost, vlastně takový rituál. A to většině lidím vyhovuje, jelikož je dobré mít nějakou věc, na kterou se můžete ten den těšit a zapomenete tak na chvíli na svůj nudný život. 

Proto si myslím, že je tak těžké se zbavit jakékoli závislosti. Vlastně je na každém jak se s ní vypořádá, ale ti co to dokáží, ti co mají pevnou vůli a zbaví se závislosti - tak těm tleskám. Není jednoduché, ikdyž se to každému zdá, se ze dne na den zbavit takového rituálu. Myslím, že každý člověk na tom našem světě má nějakou větší či sebemalou závislost, akorát třeba o ní neví či má slabou vůli a tak nemá sílu zapomenout na to lákadlo, které je s věcmi na kterých jsme závislí, spjato.

Aby jsme si uvedli závislosti na pravou míru, vlastně tu zde mluvím hlavně o závislostech na jídle, cvičení, práci, nikotinu, alkoholu, elektronice, sexu a sociálních sítích. Vlastně když se nad tím tak zamyslíte, určitě vás napadne i jiná závislost. Tak ji klidně připiště do komentářů.:)

Já sama vím o sobě, že jsem závisla na zpěvu, kontanktu s kamarády, kamarádstvím, trochu na čokoládě, na psaní, které mně naplňuje, a možná i na večerech strávených s celou rodinou pospolu. Vlastně když si to takhle uvědomíte i u sebe, zjistíte, že to nejsou věci, bez kterých byste nepřežili, nepotřebujete je nutně k životu. Ale vlastně vám ten život svojí přítomností obohacují, bez nich, by váš život byl šedivý. Je třeba si dělat radosti, bez nich by jsme byli smutní a neměli by jsme důvod žít.

Vlastně obdivuju lidi, ale trochu je i lituju, kteří žádnou závislost u sene nemají. Já bych si bez svých "závislostí" nepřišla důležitá na tom našem světě, připadala bych si jak loutka, se kterou si hraje někdo cizí. Proto i když ted přihlédnu ke kuřákům, říkám si, ano je to nezdravé, je to jejich volba, ale třeba je to u nich jediný pozitivní okamžik z celého dne, kdy si poklábosí s přáteli a kdy se zastaví a na tu malou chvilku si vychutnají tu slast..

Nejsem tu proto abych někoho odsuzovala nebo snad soudila, každý má své právo volby, jen né každý ví kdy přestat, aby si tím jediným okamžikem nezničil celý život. Abych to shrnula člověk si vlastně může vyvinout závislost na čemkoli a přesto si to ani neuvědomí a dělá to automaticky. Tuhle jsem šla po ulici a přemýšlela jsem nad touto předešlou větou a uviděla jsem bilboard, kde bylo napsáno:závislí na sportu...zvláštní, a jak? Když si uvědomíte, proč vlastně lidé dělají sport, že závislost si někteří jedinci vytváří díky svému okolí přátel a médiím. Dívka či kluk, nechodí sportovat pro sebe(nebo když ano tak pouze z 10%), spís pro ty druhé, aby se předvedl před kamarády, vytáhla se před kamarádky, že má lepší postavu. Kdyby totiž nebylo těchto lidí, nikdy by tento kluk či dívka sami nešli cvičit a neměli by tak později touhu tuto věc opakovat a nakonec by se z ní nestala závislost, díky dobrému pocitu po cvičení. 

To mi připomíná jednu mou kamarádku, od mala jsme se znali, vždy byla proti drogám, alkoholu a cigaretám a já jsem jí v tom podporovala. Pak se odstěhovala, našla si jiné kamarády, jinou společnost, kde ji naopak nabádali, aby porušila to, čím se řídila do posud. Podlehla a když jsme se poté spolu viděli a ptala jsem se jí proč? Odpoveděla mi stručne: "Já vlastně ani nevím, nic mi to nedává, ale zapadla jsem díky tomu do party." No a pak se divíte, že mnoho lidí vtáhne tato závislost a nechce je dlouho pustit. Můj názor? : Upřímně ikdyž je z ní teď kuřák, neodsuzuju jí, akorát je mi jí líto, jejího zdraví a nejradši bych jí od těch špatných lidí, odtáhla co nejdál. Ale to nemůžu a zárověň si myslím a bylo by to tak i správné, že ona sama přijde po čase na to, že to je nesmysl a přestane s tím. Pak já budu šťastnější a ona myslím také. :-)

Na závěr: Já například se svými závislostmi příliš nebojuji, spíše si je snažím co nejvíce užít, jelikož jsou neškodné a zároveň mi přinašení radost a pohodu do života. A jak se říká  život je krátký na to aby jsme ho promrhali a nezapomeňte žijeme jen jednou..:-)

A jaké jsou vaše příběhy? Zajímalo by mně, jestli máte nějakou závislost a jak s ní bojujete? Či s ní tak splynete, že vám je přínosem, než zátěží? Těším se na Vaše komentáře a někdy zas nashledanou - tedy jak se to u nás pisálků říká - zas někdy napočtenou! :D ;-)

,

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Vliv závislostí na svět, člověka sněhurka 24. 08. 2014 - 19:46
RE(2x): Vliv závislostí na svět, člověka sovahedvika 24. 08. 2014 - 19:51
RE(3x): Vliv závislostí na svět, člověka sněhurka 24. 08. 2014 - 21:58